PRACA ORYGINALNA
Problemy prawne ochrony wód na przykładzie przedsiębiorstw produkcyjnych jako zakładów odprowadzających ścieki – aktualne ograniczenia i uwagi de lege ferenda
Więcej
Ukryj
1
dr Agnieszka Sznajder dr Jakub Sznajder Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych s.c.
Data nadesłania: 07-10-2024
Data ostatniej rewizji: 17-11-2024
Data akceptacji: 19-11-2024
Data publikacji: 14-01-2025
Autor do korespondencji
Agnieszka Sznajder
dr Agnieszka Sznajder dr Jakub Sznajder Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych s.c.
Acta Sci. Pol. Formatio Circumiectus 2024;23(4):37-45
WAŻNE
- water reuse
- sewage disposal
- necessary legislative changes
SŁOWA KLUCZOWE
DZIEDZINY
STRESZCZENIE
Cel pracy:
W niniejszym artykule dokonano omówienia obowiązków przedsiębiorstw produkcyjnych odnoszących się do ochrony wód, zwłaszcza jakości odprowadzanych ścieków, a także zamkniętego obiegu wody. Rozważania osadzono w kontekście zarządzania zasobami wodnymi, przede wszystkim w odniesieniu do instrumentów tego zarządzania w postaci: opłat za usługi wodne oraz – w ograniczonym zakresie – zgód wodnoprawnych i kontroli gospodarowania wodami.
W publikacji zwrócono uwagę na to, że mimo dążenia ustawodawcy do zwiększenia efektywności działań na rzecz ochrony wód, w tym poprzez zmiany legislacyjne wprowadzone m.in. ustawą o rewitalizacji rzeki Odry, przepisy prawne wciąż stanowią barierę w realizacji tego celu.
W opracowaniu wskazano proponowane kierunki zmian legislacyjnych. Istotne jest, aby obok nałożenia na przedsiębiorców produkcyjnych ustawą określonych obowiązków, przepisy prawne zapewniały możliwość ich realizacji.
Materiał i metody:
Podstawową metodą badawczą zastosowaną w publikacji była metoda dogmatyczna, polegająca na badaniu przepisów prawa krajowego w celu ustalenia ich rzeczywistej treści. W artykule oparłam się na aktach normatywnych, poglądach doktryny oraz orzecznictwie sądów, przede wszystkim administracyjnych.
Wyniki i wnioski:
Przeprowadzone badania skłoniły mnie do wyciągnięcia wniosku o konieczności dalszych zmian legislacyjnych. Praktyka bowiem pokazuje, że te dokonane na przestrzeni ostatnich lat są niewystarczające. Postulowane w niniejszym artykule zmiany prawne powinny zostać dokonane nie tylko w ramach ustawy Prawo wodne, lecz także w szeregu innych aktów prawnych związanych z gospodarką wodną: w tym w regulacjach dotyczących utrzymania czystości i porządku w gminach, zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków oraz dotyczących planowania i zagospodarowania przestrzennego.