EN PL
PRACA ORYGINALNA
Problemy prawne ochrony wód na przykładzie przedsiębiorstw produkcyjnych jako zakładów odprowadzających ścieki - aktualne ograniczenia i uwagi de lege ferenda
 
Więcej
Ukryj
1
dr Agnieszka Sznajder dr Jakub Sznajder Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych s.c.
 
 
Data nadesłania: 07-10-2024
 
 
Data ostatniej rewizji: 17-11-2024
 
 
Data akceptacji: 19-11-2024
 
 
Data publikacji: 14-01-2025
 
 
Autor do korespondencji
Agnieszka Sznajder   

dr Agnieszka Sznajder dr Jakub Sznajder Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych s.c.
 
 
Acta Sci. Pol. Formatio Circumiectus 2024;23(4):37-45
 
WAŻNE
  • water reuse
  • sewage disposal
  • necessary legislative changes
SŁOWA KLUCZOWE
DZIEDZINY
STRESZCZENIE
Cel pracy:
W niniejszym artykule skoncentrowałam się na omówieniu obowiązków przedsiębiorstw produkcyjnych odnoszących się do ochrony wód, w tym dotyczących jakości odprowadzanych ścieków, a także zamkniętego obiegu wody. Rozważania osadziłam w kontekście zarządzania zasobami wodnymi, w tym przede wszystkim z punktu widzenia instrumentów tego zarządzania w postaci: opłat za usługi wodne oraz - w ograniczonym zakresie – zgód wodnoprawnych i kontroli gospodarowania wodami. W publikacji zwróciłam uwagę, iż mimo dążenia ustawodawcy do zwiększenia efektywności działań na rzecz ochrony wód, w tym poprzez zmiany legislacyjne, wprowadzone m.in. ustawą o rewitalizacji rzeki Odry, to przepisy prawne stanowią barierę do realizacji celu ochrony wód. Opracowanie wskazuje na proponowane kierunki zmian legislacyjnych. Istotne jest, aby obok nałożenia na przedsiębiorców produkcyjnych ustawą obowiązków, przepisy prawne zapewniały możliwość realizacji tych obowiązków.

Materiał i metody:
Podstawową metodą badawczą była metoda dogmatyczna, polegająca na badaniu przepisów prawa krajowego celem ustalenia ich rzeczywistej treści. Oparłam się na aktach normatywnych, poglądach doktryny oraz orzecznictwie sądów.

Wyniki i wnioski:
Przeprowadzone badania pozwoliły mi na wyciągnięcie wniosków, co do konieczności dalszych zmian legislacyjnych. Mimo licznych zmian dokonywanych na przestrzeni ostatnich lat w intencji zwiększenia ochrony wód, praktyka pokazuje, że w tym aspekcie jest jeszcze wiele do zrobienia. Postulowane w niniejszym artykule zmiany legislacyjne, powinny zostać dokonane nie tylko w ramach ustawy Prawo wodne, ale i szeregu innych aktach prawnych związanych z gospodarką wodną, w tym w regulacjach dotyczących utrzymania czystości i porządku w gminach, zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków, czy także dotyczących planowania i zagospodarowania przestrzennego.
ISSN:1644-0765
Journals System - logo
Scroll to top